واکنش پمپئو به اقدام تازه چین

به گزارش وبلاگ حسین آقا، فارس نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای مداخله جویانه، مطرح شدن لایحه امنیت ملی هنگ کنگ از سوی دولت چین را محکوم کرد.

واکنش پمپئو به اقدام تازه چین

به نوشته خبرگزاری رویترز، پمپئو روز آدینه در بیانیه ای نوشت: ایالات متحده پیشنهاد یک جانبه و خصمانه برای تحمیل لایحه امنیت ملی بر هنگ کنگ را محکوم می نماید.

وی اضافه کرد: ایالات متحده قویاً از پکن می خواهد این در ارائه این طرح پیشنهادی فاجعه بار تجدید نظر کند، از تعهدات بین المللی خود پیروی کند و به سطح بالای خودمختاری، موسسات دموکراتیک و آزادی های مدنی در هنگ کنگ که برای حفظ شرایط ویژه آن تحت قوانین آمریکا ضروری اس، احترام بگذارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت: هرگونه تصمیم برای صدمه وارد کردن به خودمختاری و آزادی های هنگ کنگ که در اعلامیه چین-بریتانیا و حقوق اساسی قید شده است، به طور اجتناب ناپذیری بر ارزیابی ما بر سیستم یک کشور دو نظام و شرایط این مناطق تأثیر خواهد گذاشت.

پمپئو این هفته گزارشی به کنگره آمریکا درباره شرایط در هنگ کنگ ارسال نموده و در آن به چین هشداری جدی داد. وی مدعی شد که چین در کار وبلاگ حسین آقا آمریکایی مستقر در هنگ کنگ دخالت نموده و در کوشش برای تضعیف آزادی های این جزیره خودمختار است.

دولت آمریکا سال گذشته نیز در پی اقدامی مداخله جویانه در امور داخلی چین و در راستای حمایت از معترضان هنگ کنگی، لایحه حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ را به تصویب رساند.

چین سال گذشته نیز کوشش کرد قانونی را برای استرداد مجرمین از هنگ کنگ تصویب کند که با اعتراضات گسترده ای در این منطقه با تحریک و حمایت آمریکا و انگلیس همراه شد.

در نهایت کری لام تصویب این قانون را به طور کامل تعلیق کرد اما معترضان این بار به بهانه استقلال کامل از چین به آشوب در خیابان های هنگ کنگ ادامه دادند.

سیاست یک کشور، دو سیستم یا سیاست چین واحد از سال 1979 تا به امروز موضع رسمی دولت های جمهوری خواه و دموکرات بوده است و طبق آن واشنگتن هنگ کنگ و همچنین تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می داند هر چند آمریکا در عمل طی سال های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کاملی به این سیاست نشان نداده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش پمپئو به اقدام تازه چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پمپئو به اقدام تازه چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید